Rezultatele alegerilor locale în Neamț

Admin
de Admin septembrie 28, 2020 13:21

Rezultatele alegerilor locale în Neamț

Ieri, 27 septembrie, nemțenii au votat aleșii locali pentru primării și consiliul județean.

La functia de presedinte a Consiliului Județean, primul loc a fost adjudecat de Ionel Arsene (PSD), cu 41,42%. Acesta a fost urmat de:

  • Mugurel Cozmanciuc (PNL) – cu 33,64%
  • Florin Zaharia (USR) – 9,88%
  • Bogdan Gavrilescu (PMP) – 6,53%
  • Emilia Arcan (PRO ROMÂNIA) – 5,96%.

Pentru membrii Consiliului Judetean Neamt, conform rezultatelor obtinute, ordinea a fost următoarea:

  1. ALIANȚA PENTRU MODERNIZAREA NEAMȚULUI 2020 (PSD-PPU-ALDE) – 35,71%
  2. PNL – 31,53%
  3. USR – 10,76%
  4. PMP – 9,42%
  5. PRO ROMÂNIA – 8,99%

La Piatra Neamt, functia de primar a fost câștigată de Andrei Carabelea (PNL) cu 26.25%. Pe locurile următoare s-au situat:

  • Dragoș Chitic (PMP) – 21.98%
  • Razvan Cuc (ALIANȚA PENTRU PIATRA NEAMȚ 2020 PSD-PPU) – 20.87%
  • Marius Irimia (USR) – 11.89%
  • Liviu Harbuz (PRO ROMANIA) – 8.56%
  • Ciprian Enache (ALDE) – 5.71%

Pentru Consiliul Local Piatra Neamț, situatia este următoarea:

  • PNL 28.08%
  • ALIANȚA PENTRU PIATRA NEAMȚ 2020 (PSD-PPU) 21.03%
  • PARTIDUL MIȘCAREA POPULARĂ 15.76%
  • USR PLUS 13.57%
  • PRO ROMÂNIA 8.96%
  • ALDE 5.49%

In judet, candidații care au fost aleși pentru funcția de primar sunt:

  • Municipiul Piatra Neamț – Andrei Carabelea – PNL
  • Municipiul Roman – Leonard Achiriloaei – PNL
  • Orașul Târgu Neamț – Daniel Harpa – PSD
  • Orașul Bicaz – Nicolae Sălăgean – PSD
  • Orașul Roznov – Vasile Pavăl – PNL

Comune:

  • Agapia – Neculai Năstasă – PSD
  • Alexandru cel Bun – Ion Rotaru – PNL
  • Bahna – Gheorghe Pătrașcu – PNL
  • Bălțătești – Emilia Acozmei – PNL
  • Bicaz Chei – Gheorghe Oniga – PNL
  • Bicazu Ardelean – Ioan Constantin Bârsan – PNL
  • Bâra – Dănuț Petraru – PSD
  • Bârgăoani – Petrică Șchiopu – PSD
  • Bodești – Marinel Barna – PSD
  • Botești – Georgeta Blaj – PSD
  • Boghicea – Mihai Cazimir – PSD
  • Borca – Petrică Ruscanu – PSD
  • Borlești – George Mutu – PSD
  • Bozieni – Octavian Dănuț Arghiropol – PNL
  • Brusturi – Daniel Lozonschi – PSD
  • Ceahlău – Dumitru Coroamă – PNL
  • Cândești – Gheorghe Daniel State – PSD
  • Cordun – Adrian Ciobanu – PNL
  • Costișa – Dumitru Dorel Berbecariu – PSD
  • Crăcăoani – Alexandrina Raclariu – Pro România
  • Dămuc – Ioan Voaideș – PNL
  • Dobreni – Vasilica Crețu – PSD
  • Dochia – Iulian Cornel Iacob – PSD
  • Doljești – Albert Lungu – PNL
  • Dragomirești – Ion Ioniță – PNL
  • Drăgănești – Ion Nichifor – PNL
  • Dulcești- Gheorghe Nahoi – PSD
  • Dumbrava Roșie – Elena Chirițescu – PNL
  • Farcașa – Dumitru Bogdan Țifui – PNL
  • Făurei – Petrică Bujor – PNL
  • Gâdinți – Vasile Băbuță – PSD
  • Gherăiești – Pavel Bereșoae – PNL
  • Ghindăoani – Adrian Antochi – PSD
  • Girov – Vasile Ciubotaru – PSD
  • Gârcina- Gavril Mihai Gontaru – PMP
  • Grințieș – Ana Buștihan – PNL
  • Grumăzești – Constantin Mătasă – PSD
  • Hangu – Gavril Lupu – PSD
  • Horia – Ioan Cristian Baciu – PNL
  • Icușești – Marius Vasile Minică – PNL
  • Ion Creangă – Dumitru Dorin Tăbăcariu – PSD
  • Mărgineni- Vasile Rotaru – PSD
  • Moldoveni – Marcel Ioan Bârjoveanu – PNL
  • Negrești – Nastasia Neculai – PNL
  • Oniceni – Bogdan Duminică – PSD
  • Pâncești – Constantin Augustin Holmanu – PSD
  • Păstrăveni – Anton Nicolai Gorea – PSD
  • Petricani – Ion Ticușor Vasiliu – PSD
  • Piatra Șoimului – Neculai Nicorescu – PSD
  • Pângarați – Ioan Petronel Mancaș – PNL
  • Pipirig – Vasile Dorneanu – PSD
  • Podoleni – Cristinel Croitoriu – PSD
  • Poiana Teiului – Ana Ancuța PSD
  • Poienari- Vasile Emil Dascălu – PSD
  • Răucești – Dumitru Bălăjel – PNL
  • Războieni – Sebastian Țarălungă – PSD
  • Rediu – Vasile Motfolea – PSD
  • Români – Manole Ciobanu – PSD
  • Ruginoasa – Miluc Grigoraș – PNL
  • Săbăoani – Florin Vîrgă – USR
  • Sagna- Gheorghe Iacob – PSD
  • Săvinești- Daniel Horciu – PSD
  • Secuieni- Vasile Ivancea – PNL
  • Stănița – Laurențiu Bebi Todireanu – PSD
  • Ștefan cel Mare – Sorin Ouatu – PNL
  • Tarcău – Manole Dănuț Fârțală – PNL
  • Tașca – Daniela Ursache – Indepenedent
  • Tazlău- Ion Nechita – USR
  • Tămășeni – Ștefan Lucaci – PNL
  • Timișești  – Vasile Mărculeț – PNL
  • Trifești – Dan Marian Lupu – PNL
  • Tupilați – Petru Gherghel – PSD
  • Țibucani – Ioan Rusu – PSD
  • Urecheni – Ion Tănăselea – PSD
  • Valea Ursului – Viorel Smeria – PSD
  • Văleni – Dan Relu Grigore – PSD
  • Vânători Neamț – Maria Petrariu – PSD
  • Zănești – Ioan Filip – PSD

Vezi câți nemțeni au votat la alegerile locale 2020.


 

Admin
de Admin septembrie 28, 2020 13:21
Scrie un comentariu

Niciun comentariu

Niciun comentariu încă!

Nu există niciun comentariu la acest articol, insă poți fi primul care comentează.

Scrie un comentariu
Vezi comentariile

Scrie un comentariu

Lasă un răspuns

Facebook Pagelike Widget

Vrei să faci parte din echipa noastră? Oferim salariu motivant!

TeleM Neamţ face angajări pentru posturile de reporter – redactor şi agent marketing.

Persoanele interesate sunt rugate să trimită CV la adresa de email: [email protected]