- CASTING ACTRIȚĂ # UNLOCK THE CITY!
- Un nou club CODE Kids, la Biblioteca Județeană
- INSTRUCȚIUNI PENTRU ASAMBLARE CORECTĂ – Premieră
- ȘCOALA POPULARĂ DE ARTĂ ÎNTÂMPINĂ PRIMĂVARA CU O SALBĂ DE SPECTACOLE FOLCLORICE
- Program Biserica Penticostală
- Un nou atelier de pictură pe sticlă, la Biblioteca Județeană
Premianții nemțeni la Olimpiada de Benzi Desenate
Olimpiada de Benzi Desenate, ediția a II-a, 2021, cu tema „Poveștile campionilor olimpici ai României – Eroii sportului românesc“ are numeroși câștigători din județul Neamț.
Aceștia sunt:
- Elisabeta Mitrea, clasa a II-a, Palatul Copiilor Piatra-Neamț, prin Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“, Neamț – mențiune;
- Elena Izabela Popa, clasa a II-a, Școala Gimnazială „Elena Cuza“ Piatra-Neamț, prin Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“ Neamț – mențiune;
- Diana Elisabeta Iosub, clasa a VI-a, Școala Gimnazială „Elena Cuza“ Piatra-Neamț, prin Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“, Neamț – mențiune;
- Ilinca Lupașcu, clasa a IX-a, Liceul de Arte „Victor Brauner“ Piatra-Neamț, prin Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“, Neamț – premiu special la categoria Școli de artă.
Biblioteca Județeană „G.T. Kirileanu“ Neamț este parteneră în Olimpiada de Benzi Desenate, proiect ce se desfășoară sub egida Comitetului Olimpic și Sportiv Român și sub sigla UNESCO, prin implicarea Asociației Naționale a Bibliotecarilor și Bibliotecilor Publice din România (ANBPR) și Asociației Bibliotecarilor din România (ABR).
Olimpiada de Benzi Desenate este un concurs național de benzi desenate, cu scopul promovării spiritului olimpic și de conștientizare a valorilor culturale naționale, europene și internaționale în rândul elevilor din mediul de învățământ primar, gimnazial și liceal. Ideea și titlul proiectului reprezintă un demers original și aparțin autorului de benzi desenate Mihai Ionuț Grăjdeanu.
La ediția I, 2020, a Olimpiadei de Benzi Desenate, care a avut tema „Povestea inelelor olimpice“, premianții nemțeni au fost:
Clasa a II-a
Mențiuni
Elisabeta Mitrea, Colegiul Tehnologic „Spiru Haret“ Piatra-Neamț, Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“ Neamț;
Tania Benchea, Școala Gimnazială Tămășeni, Biblioteca Comunală Tămășeni.
Clasa a III-a
Locul I
Teodora Matei Enache, Biblioteca Comunală „V. Chirilă“ Gâdinți, Școala Gimnazială Gâdinți.
Clasa a IV-a
Mențiuni
Petru Mihai Popa, Biblioteca Comunală „V. Chirilă“ Gâdinți, Neamț;
Rafaela Maria Petrișor, Școala Gimnazială Tămășeni, Biblioteca Comunală Tămășeni;
Sara Benchea, Școala Gimnazială Tămășeni, Biblioteca Comunală Tămășeni.
Clasa a V-a
Locul III
Giulia Lucaci, Școala Gimnazială Tămășeni, Biblioteca Comunală Tămășeni;
Mențiuni
Ana Maria Divile, Școala Gimnazială Sagna, Biblioteca Comunală „N. Păduraru“ Sagna.
Clasa a VI-a
Mențiuni
Diana Iosub, Școala Gimnazială „Elena Cuza“ Piatra-Neamț, Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“;
Emma Maria Grigoraș, Școala Gimnazială Moldoveni, Biblioteca „S. Porcescu“ Moldoveni.
Clasa a VIII-a
Locul I
Alessio Roberto Antochi, Colegiul Național „Roman-Vodă“ Roman, Biblioteca Comunală Tămășeni.
Clasa a X-a
Mențiuni
Ioana Diana Amarghiloaiei, Colegiul Național „Roman-Vodă“ Roman, Biblioteca Comunală „S. Popescu“ Moldoveni.
Școli de artă
Clasa a VI-a
Locul II
Cristina Ștefania Pavăl, Liceul de Artă „Victor Brauner“ Piatra-Neamț, Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“;
Mențiuni
Smaranda Hogia, Liceul de Artă „Victor Brauner“ Piatra-Neamț, Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“ Neamț.
Clasa a IX-a
Locul I
Ilinca Tatiana Lupașcu, Liceul de Artă „Victor Brauner“ Piatra-Neamț, Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“ Neamț.
Nu există niciun comentariu la acest articol, insă poți fi primul care comentează.
Scrie un comentariu